Kuželna - Kuželky - Březovice - HONER CLUB

 

Z Historie
O vzniku kuželek se píše již v druhé polovině 13. století. V druhé polovině minulého století tato staročeská hra, o které psal Mistr Jan Hus a také Jan Ámos Komenský, vzniká v Březovicích.

Nejprve byl kuželník jeden a později druhý - oba však byly pískové, které se musely častěji uhrabávat. Až ve 30-tých letech našeho století byl zřízen kuželník betonový (hostinec "u Fikarů").

Honer CLUB

Tento spolek vznikl z myšlenek několika jednotlivců - místních občanů a to proto, že v poválečných letech 2. světové války zanikly sporty. V obci zanikly oba hostince se svými kuželníky, přestaly se hrát divadla a zůstala jen obec s nevraživostí lidí jeden na druhého.

Tak po dlouhé době až v r.1979 se několik jedinců dohodlo na tom, že mohl by se postavit kuželník, kde by se mohli scházet, pobavit a tím si i zpříjemnit život.

Byla však otázka, kde vzít materiál a finance? Slovo dalo slovo a začalo se svépomocí. Udělala se betonová dráha s obyčejnou kostrou, přikryla se starou folií a začal se koulet Honer.

Kuzelky-brezovice-horice

Rekonstrukce 2020

Rekonstrukce původního, již nevyhovujícího sociálního zařízení spočívala v provedení nových rozvodů vody a kanalizace, položení obkladů, dlažby, osazení tří pisoárů, jedné toalety a instalaci sprchového koutu se šatnou. Zároveň byla provedena nová elektro-instalace a pokládka PVC v šatně. Stavební práce provedla v plánovaném termínu od července do září 2019 firma Zdeňka Čipery z Jeřic.

reakce asi největší pamětníka březovického„koulení“.

„Za modernizaci sociálního zařízení jsme u nás moc rádi, musím říct, že byla potřeba. Sami jsme už dokonce plánovali, že některé změny učiníme,“ přiznává dlouholetý správce březovické kuželny Jaroslav Nekvapil, který byl společně se svým otcem u samotných začátků březovického „koulení“. Stalo se tak už v roce 1979. „Pamatuji si to úplně přesně. Tenkrát jsme si venku na lavičce s otcem řekli: Co kdybychom si udělali kuželnu? To bylo na jaře. Tenkrát tu bylo hřiště. Tak jsme to odkrokovali, udělali beton a v září už se pod širým nebem koulelo. A jak práce postupně pokračovaly, nakonec byla postavena tato zděná kuželna,“ popisuje Nekvapil. Kdo si do Březovic přijede zahrát, čeká ho tu saduritová dráha, která zde podle Jaroslava Nekvapila funguje od roku 1990. „A myslím, že o pět let později se tu pak začaly hrát mistrovské zápasy.

Zdroj: www.horice.org

Fotogalerie